Okoliczne atrakcje

Ełk - 15km

Miasto położone jest na pojezierzu ełckim, zielonej krainie z lasami o słonecznych polanach i mrocznych zagajnikach z przezroczystymi jeziorami, czystymi rzekami i szemrzącymi strumykami rozlokowanymi między morenowymi pagórkami. Jest to idealne miejsce wypoczynku dla tych, którzy szukają spokoju i nieskażonych cywilizacją krajobrazów oraz tych preferujących aktywny wypoczynek na rowerze, w kajaku bądź na grzbiecie końskim. Wszystko to razem tworzy niepowtarzalny krajobraz i zachęca do pozostania tu na dłużej.

Źródło tekstu:

  • Kolej wąskotorowa
  • Promenada ełcka
  • Park linowy

Augustów - 35km

Augustów – miasto otoczone dziewięcioma jeziorami i rozległą Puszczą Augustowską. Wodna stolica północno-wschodniej Polski, doskonałe miejsce na spływ kajakowy, żeglowanie, rejs statkiem, katamaranem czy gondolą. Aktywnie czas spędzą tu biegacze, rowerzyści, pasjonaci jazdy konnej czy nordic walking. Malownicze widoki, czyste powietrze i woda w jeziorach, relaksujące lasy sosnowo-świerkowe, nienaruszona natura i życzliwi mieszkańcy – to wszystko tylko w Augustowie!

Źródło tekstu:

  • Port żeglugi
  • Elektryczny wyciąg nart wodnych
  • Szlak konny Puszczy Augustowskiej i Mazur

Giżycko - 69km

GIŻYCKO – stolica Krainy Wielkich Jezior Mazurskich, leży na wąskim przesmyku pomiędzy jeziorami Niegocin  i Kisajno. W jego granicach znajdują się jeszcze dwa małe jeziora Popówka Mała i Popówka Duża. Giżycko jest największym miastem i jednocześnie głównym ośrodkiem wczasowo-turystycznym Krainy Wielkich Jezior Mazurskich. W mieście jest 9 portów z ok. 600 miejscami cumowniczymi, kilka plaż i miejsca do wędkowania. Zarówno nad Niegocinem jak i Kisajnem są plaże strzeżone.Długość linii brzegowej obu przylegających jezior to prawie 5 km. W okolicach miasta leży ponad 100 jezior, a dzięki wyjątkowo dogodnym warunkom do uprawiania żeglarstwa, wielu wodnym przystaniom i cyklicznym imprezom regatowym Giżycko określane jest mianem Wodniackiej Stolicy Polski

Źródło tekstu:

  • Twierdza boyen
  • Most obrotowy
  • Rejsy statkiem

Gołdap - 57km

Gołdap jest miastem uzdrowiskowym ulokowanym w dolinie rzeki Gołdapy w odległości około 2,5 km od jeziora Gołdap, na skraju Puszczy Rominckiej. Gołdap skupia kilka istotnych walorów. Od 2000 r. posiada status uzdrowiska o profilu borowinowo – klimatycznym. Znajduje się tu sanatorium, pijalnia wód mineralnych i tężnie oraz nowoczesna infrastruktura uzdrowiskowa z Promenadą Zdrojową, hektarowym placem zabaw, dołkami do mini-golfa, ścieżkami pieszymi i rowerowymi oraz zewnętrznymi urządzeniami do ćwiczeń nad jeziorem i w centrum. Rozwijająca się dzielnica uzdrowiskowa stała się bodźcem dla prywatnych inwestorów. Powstały nowe eleganckie obiekty, przytulne restauracje z kuchnią nie tylko regionalną, ale także rosyjską i litewską, hotele, pensjonaty, zajazdy z różnorodną ofertą, wychodzącą naprzeciw oczekiwaniom różnych grup turystów.

Źródło tekstu:

  • Zabytkowe mosty w Stańczykach
  • Piękna Góra – wyciąg narciarski, tor saneczkowy (zimowy i letni), kawiarnia z podłogą obrotową
  • Mazurskie tężnie solankowe

Pałac "W Żabim Raju" w Golubiach

Biebrzański Park Narodowy

Pałac "W Żabim Raju" w Golubiach

W najstarszej wsi na terenie gminy Kalinowo – Golubiach znajduje się zespół dworsko-parkowy. Niegdyś zwany Doliną Karoliny słynął z leczniczej wody i specyficznego mikroklimatu.

Pałac należący do rodziny von Stillfriedów zbudowany został w stylu eklektycznym w roku 1894. Piękna architektura pałacu, bogactwo drzewostanu i zwierząt oraz urok wodnych oczek fascynował także ludzi sztuki. W czasach swojej świetności był to obiekt bardzo nowoczesny. Oprócz pałacu i parku znajdowały się tu stajnie, obora, elektrownia i studnia głębinowa z doskonałą wodą, którą rozprowadzano po całym obiekcie. Zespół obiektów przechodził zmienne koleje losu. W 1928 r. Graf zbankrutował i wszystko przeszło na skarb państwa niemieckiego. Z kolei po II wojnie światowej, a szczególnie po 1975r. porzucony pałac ulegał dewastacji. Obecnie pałac jest własnością prywatną.

Biebrzański Park Narodowy

Bagna Biebrzańskie są uznawane za jedną z najważniejszych w kraju i w Europie Środkowej ostoi ptaków wodno-błotnych. Jako niezwykle cenny obszar wodno-błotny Biebrzański Park Narodowy w roku 1995 został wpisany na listę Konwencji Ramsar o obszarach wodno-błotnych mających znaczenie międzynarodowe, zwłaszcza jako środowisko życiowe ptactwa wodnego. O międzynarodowej randze walorów przyrodniczych doliny Biebrzy świadczy również uznanie jej za ostoję ptaków o randze europejskiej, wg klasyfikacji BirdLife International.